Pracownicy Szpitali Protestują Przed Ministerstwem

Dyrektorzy szpitali powiatowych, starostowie reprezentujący ich organy założycielskie oraz przedstawiciele wszystkich grup zawodowych zatrudnionych w szpitalach, m.in. pielęgniarki, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni i obrazowi oraz pracownicy niemedyczni, wzięli dziś udział w proteście przed siedzibą ministerstwa zdrowia. Demonstracja zorganizowana przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych zgromadziła ponad 700 protestujących z całego kraju, którzy przyjechali do Warszawy, aby walczyć o poprawę warunków swojej pracy.

– Spotkaliśmy się tutaj, ponieważ sytuacja naszych szpitali dramatycznie się pogarsza. To nie jest wina zarządzających, ale wynik rozwiązań systemowych – mówił prezes OZPSP Waldemar Malinowski, wskazując na rosnące w bardzo szybkim tempie koszty funkcjonowania szpitali i ponoszone przez nich straty.

Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych, wspierany przez związki zawodowe pracowników reprezentujących wszystkie grupy zawodowe zatrudnione w szpitalach, domaga się nie tylko wzrostu finansowania świadczeń o 15%, ale też zabezpieczenia środków na podwyżki wynagrodzeń dla grup zawodowych nieobjętych dotąd wzrostem płac. – Walczymy dziś o to, żeby pracownicy naszych szpitali ze wszystkich grup zawodowych szli do pacy z przyjemnością. Nie możemy dzielić pracowników na lepszych i gorszych. I mówimy tu o wszystkich pracownikach: lekarzach, pielęgniarkach, diagnostach laboratoryjnych, fizjoterapeutach, technikach rtg i innych. Wspieramy wszystkich naszych pracowników, bo bez nich pacjent nie będzie miał się gdzie leczyć – przekonywał Waldemar Malinowski.

Protestujący domagali się natychmiastowej reakcji ministra zdrowia i podjęcia działań, które doprowadzą do poprawy sytuacji szpitali. Na ręce wiceministrów Macieja Miłkowskiego oraz Sławomira Gadomskiego, którzy wyszli do protestujących, Zarząd OZPSP złożył petycję zawierającą następujące postulaty:

– Wzrost kwoty ryczałtu na rok 2019 o minimum 15%;
– Wyrównanie wzrostu kosztów świadczeń szpitalnych za 2018 rok;
– Rekompensata wzrostu kosztów świadczeń medycznych spowodowanego decyzjami płacowymi ministra zdrowia i poziomem inflacji;
– Zmiana wyceny świadczeń medycznych z uwzględnieniem kosztów ponoszonych przez szpitale, w szczególności wynagrodzeń personelu medycznego;
– Pełne finansowanie świadczeń ratujących życie;
– Finansowanie świadczeń wykonanych przez szpitale ponad limit określony ryczałtem;
– Pokrycie finansowe na realizację pracowniczych planów kapitałowych, tj. zapewnienie finansowania 1,5% kosztów wynagrodzenia;
– Pokrycie finansowe podwyżek wynikających ze wzrostu od 01.07.2019 r. kwoty bazowej określonej w ustawie regulującej minimalne wynagrodzenie pracowników w ochronie zdrowia;
– Zabezpieczenie środków finansowych dla pozostałych grup zawodów medycznych, które nie zostały uwzględnione w dotychczasowych regulacjach podwyżkowych, w tym m.in. diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, farmaceutów, techników laboratoryjnych, techników Rtg, techników fizjoterapii i pracowników niemedycznych, z naciskiem na wyodrębnienie środków dla każdej grupy zawodowej – dopiero wówczas możemy zgodzić się na włączenie tych środków do wycen procedur medycznych.

– Przyjmujemy tę petycję, każdy z jej punktów przeanalizujemy bardzo szczegółowo. Rozmowy będą kontynuowane już w najbliższym czasie – zapowiedział minister Sławomir Gadomski.

Pełna treść petycji w sprawie poprawy sytuacji szpitali powiatowych dostępna jest TUTAJ.

Skip to content