Zakupiliśmy histeroskop diagnostyczno – operacyjny wraz z resektoskopem z instrumentarium, na potrzeby oddziału ginekologiczno-położniczego oraz bloku operacyjnego. Środki na zakup sprzętu, w wysokości 700 tys., zł dyrekcja szpitala pozyskała dzięki przychylności wojewody wielkopolskiego – z Funduszu Przeciwdziałania Covidowi.
Histeroskopia jest małoinwazyjną metodą endoskopową wykorzystywaną w diagnostyce i leczeniu nieprawidłowych krwawień macicznych, przerostów endometrium, nowotworów, niepłodności, nawracających poronień. Histeroskopia diagnostyczna, inaczej wziernikowanie macicy, to badanie umożliwiające lekarzowi wizualną oceną stanu wewnętrznych ścian jamy macicy. Kierowane są na nią kobiety, u których badanie ultrasonograficzne lub inne badania ginekologiczne nie pozwoliły postawić diagnozy. W czasie badania lekarz jest w stanie zobaczyć polipy, zrosty, mięśniaki oraz podejrzane zmiany nowotworowe nawet bardzo małych rozmiarów. W czasie badania można również pobrać próbki tkankowe do badania histo-patologicznego.
Resekcja odbywa się to za pomocą specjalnego narzędzia jakim jest resektoskop. Jest to jedna z bardziej zaawansowanych technik histeroskopowych.
Małoinwazyjne metody leczenia ginekologiczno-położniczego zdecydowanie skracają czas leczenia szpitalnego.
– Dzięki otrzymanym środkom finansowym w krótkim czasie będą realizowane kolejne projekty, jak chociażby zakup nowoczesnego aparatu ultrasonograficznego, o czym będziemy informować na bieżąco – mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Złotowie Artur Bobruk.
Dzięki nowemu sprzętowi, w zdecydowany sposób poszerzy się możliwości diagnostyki oraz w wykonania zabiegów ginekologicznych w sposób precyzyjny i małoinwazyjny.