W Szpitalu Powiatowym im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1
Celem ustalenia Wewnętrznej Polityki Antymobbingowej w Szpitalu Powiatowym im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie jest przeciwdziałanie zjawisku mobbingu.
§2
Ilekroć w Wewnętrznej Polityce Antymobbingowej jest mowa o:
- Mobbingu — rozumie się przez to działania lub zachowania dotyczące Pracującego, lub skierowane przeciwko Pracującemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu Pracującego, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie Pracującego, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników,
- Komisji Antymobbingowej — rozumie się przez to organ kolegialny powoływany przez. Pracodawcę do rozpatrywania skarg o mobbing,
- Pracodawcy — rozumie się przez to Szpital Powiatowy im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie reprezentowany przez Dyrektora Szpitala
- Pracującym — rozumie się przez to osobę zatrudnioną w Szpitalu bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, wymiar czasu pracy, rodzaj umowy lub sposób zatrudnienia oraz zajmowane stanowisko.
- Prawie Pracy — rozumie się przez to przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych aktów prawnych, określających prawa i obowiązki Pracujących i Pracodawców, w tym regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy,
- Wewnętrznej Polityce Antymobbingowej — zwanej dalej WPA; ustala zasady przeciwdziałania zjawisku mobbingu.
Rozdział II
Cel Wewnętrznej Polityki Antymobbingowej
§3
- Priorytetowym celem wprowadzenia WPA jest wspieranie działań sprzyjających budowaniu pozytywnych relacji między Pracującymi w Szpitalu Powiatowym im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie. Realizacji celu, o którym wyżej mowa służą przepisy niniejszego dokumentu oraz przepisy Kodeksu Etyki Pracowników Szpitala Powiatowego im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie.
- Pracodawca podejmuje starania, by środowisko pracy Szpitala Powiatowego im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie było wolne od mobbingu oraz innych form przemocy psychicznej, zarówno przełożonych, jak i innych Pracujących.
- Pracodawca nie akceptuje mobbingu, ani żadnych innych form przemocy psychicznej.
- Obowiązkiem każdego Pracującego jest podjęcie wszelkich starań, aby zjawisko mobbingu nie występowało w Szpitalu Powiatowym im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie.
- Generowanie sytuacji zachęcających do mobbingu bądź stosowanie mobbingu stanowi naruszenie podstawowych obowiązków i może być podstawą do zastosowania przez Pracodawcę sankcji przewidzianych w przepisach Prawa w szczególności zastosowania kar porządkowych lub rozwiązania umowy.
Rozdział III
Procedury w przypadku wystąpienia mobbingu
§4
- Każdy Pracujący, który uzna, że został poddany mobbingowi, może wystąpić z pisemną skargą do bezpośredniego przełożonego. Bezpośredni przełożony przekazuje skargę niezwłocznie pracodawcy. Jeżeli skarga dotyczy bezpośredniego przełożonego pracujący składa ją Pracodawcy.
- Skarga powinna zawierać przedstawienie stanu faktycznego, ewentualne dowody na poparcie przytoczonych okoliczności i wskazanie sprawcy bądź sprawców mobbingu. Skarżący powinien własnoręcznie podpisać skargę i opatrzyć ją datą.
- Przed złożeniem skargi Pracujący może starać się samodzielnie wyjaśnić wszelkie okoliczności i dążyć do polubownego rozwiązania sporu.
§5
-
- Postępowanie w sprawie skargi o mobbing prowadzi Komisja Antymobbingowa, która ma za zadanie wyjaśnić, czy skarga jest zasadna.
- W skład komisji wchodzi:
a) przedstawiciel Pracodawcy
b) przedstawiciel lekarzy
c) przedstawiciel pielęgniarek i położnych
d) przedstawiciel związku zawodowego - Obsługę administracyjną posiedzeń Komisji zapewnia komórka organizacyjna zajmująca się kadrami, która:
a) gromadzi dokumentację związaną z prowadzonym postępowaniem, przez okres 3 lat,
b) przechowuje pisemne oświadczenia zawierające rozstrzygnięcia z posiedzeń Komisji, przez okres 3 lat, - Obsługę prawną Komisji zapewnia radca prawny.
- Komisja Antymobbingowa działa zgodnie z zasadami:
a) bezzwłoczności,
b) poufności,
c) bezstronności,
d) ukierunkowania na wszechstronne wyjaśnienie stanu faktycznego oraz rozwiązaniem problemu - Komisja rozpoczyna postępowanie nie później niż w ciągu 14 dni od dnia złożeniaskargi.
- Komisja może prowadzić postępowanie przy udziale Pracujących, o których mowa w ust. 3 i 4.
- Czas pracy w Komisji Antymobbingowej wlicza się do czasu pracy jej członków.
- Członkiem Komisji nie może być osoba, której dotyczy skarga o mobbing.
- Członek Komisji nie bierze udziału w postępowaniu dotyczącym skargi o mobbing, która została złożona przez Pracującego komórki organizacyjnej, którą kieruje. Pracodawca jest zobowiązany wyłączyć członka Komisji od udziału w postępowaniu, jeżeli zostaną uprawdopodobnione okoliczności, które mogą budzić wątpliwości co do jego bezstronności. W takim przypadku członka Komisji wskazuje Pracodawca. Członek komisji składa oświadczenie zgodnie z załącznikiem nr 2.
- Po wysłuchaniu wyjaśnień Pracującego, który złożył skargę i Pracujących oskarżonych o mobbing oraz przeprowadzeniu postępowania dowodowego, Komisja Antymobbingowa zwykłą większością głosów podejmuje rozstrzygnięcie dotyczące przedłożonej skargi.
- Jednocześnie należy zapewnić niezależność osądów członków – komisji Antymobbingowej poprzez umożliwienie dołączenia do rozstrzygnięcia protokołów rozbieżności.
- Z posiedzenia Komisji Antymobbingowej sporządzony jest protokół. W przypadku rozstrzygnięcia skargi załącznik do protokołu stanowi uchwała komisji .Odpis uchwały przekazywany jest w terminie 7 dni od dnia podjęcia uchwały Pracującemu występującemu ze skargą jak i Pracującemu oskarżonemu o mobbing.
§6
- W razie uznania skargi za zasadną, Pracodawca podejmuje działania organizacyjne zmierzające do wyeliminowania przyczyn występującego zjawiska mobbingu,
- W miarę możliwości pracodawca może przenieść poszkodowanego Pracującego, na jego wniosek lub za jego zgodą, na inne stanowisko pracy
Rozdział IV
Postanowienia końcowe
§7
- Kierownicy wszystkich komórek organizacyjnych tut. Szpitala mają obowiązek zapoznać podległych Pracujących z procedurą antymobbingową w terminie 30 dni od dnia jej wprowadzenia.
- Pracujący potwierdza fakt zapoznania się z Procedurą antymobbingową poprzez złożenie oświadczenia według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do WPA.
- Sekcja kadr przy zatrudnieniu nowych Pracujących zobowiązana jest do zapoznania ich z Wewnętrzną Polityką Antymobbingową.